Üniversal Torna Tezgahı, en uygun fiyat ve modellerini Akbal Makina güvencesiyle inceleyin. Hemen teklif almak için iletişime geçin.

Universal Torna Tezgahı

Makine ve metal sektöründe çok fazla kullanılan, kendi ekseni etrafında dönen metal ve yapay olan malzemeler üzerinden doğrusal hareket eden kesici takımlar sayesinde talaş kaldırma işlemini yapan, numerik kontrol sistemi olmayan makinelere universal torna tezgahı denir. Universal torna tezgahı kategorisinde makinenin özelliklerine bağlı olarak birçok seçenek bulunmaktadır. Ayrıca makineleri çeşitlendiren önemli özelliklerden biride üretimi yapan ülkelerdir. Torna tezgahı seçimi, makinenin işleyeceği parçanın özelliklerine göre belirlenir. Bu özellikler arasında parça boyu ve çapı ön plana çıkmaktadır. Bu nedenle seçim yapılırken işlenecek parçaya uygun makine alımı en önemli noktadır. Piyasada bulunan torna tezgahlarının çoğunluğu ithal ürünlerdir. Standart özellikte olan tornalar genellikle firmaların stoklarında bulunur. Ancak bazı opsiyonel özelliklere sahip olan veya büyük ölçülerde olan tezgahlar genellikle stoklarda tutulmaz ve sipariş üzerine üretilirler. Bu yüzden sipariş edilen tezgahın temini belirli bir zaman almaktadır.

Metal sektöründe çok sık kullanılan bu makineler oldukça pratik ürünlerdir. Torna tezgahlarının bir çok modeli bulunmaktadır. Bunlar;

  • Universal torna
  • Masa tornası
  • Saatçi tornası
  • Elektronik kontrollü torna tezgahı
  • Hidrolik kontrollü torna tezgahı
  • Özel torna tezgahları
  • Cnc torna tezgahları

Üniversal torna tezgahları kendi içinde de birçok kategoriye ayrılmaktadır. Tos torna da bunlardan bir tanesidir. Tos torna kategorisinde ön plana çıkan iki adet marka ön plana çıkmaktadır. Bunlarda bir tanesi Slovak Tos Torna Tezgahı olarak bilinen Trens marka Slovakya menşeili tornalardır. Genellikle SN50C modeli tercih edilse de daha büyük iş parçaları için SN71C modelleri de rağbet görmektedir. Üniversal torna kategorisinde Trens marka tos tornalara rakip olarak İran menşeili MST Tabriz marka İran Tos Torna Tezgahları sektörde tercih edilen universal tornalardandır. MST Tabriz İran Tos Torna Tezgahlarında ise en yok tercih edilen model TN50BR modelidir. Slovak menşeili Trens tornalara göre MST Tabriz marka tos torna tezgahları daha uygun fiyatlıdır. Parça ve seri üretime uygun olarak tasarlanmışlardır. Aynı zaman da bakım ve tamir işleri içinde çok kullanılırlar. Hassas ve oldukça güvenilir tezgahlardır.

Üretimde uzun yıllardır kullanılan bu makineler üretimin temel yapı taşları arasında her zaman yerlerini muhafaza etmişlerdir. Kolay bakımı sayesinde uzun ömürlü çalışırlar. Düşük çalıştırma maliyeti sayesinde kullanıcılar tarafından çok tercih edilir. Taşlanmış ve sertleştirilmiş dişlileri bulunur. Yaptığı işler sayesinde firmalar tarafından tercih sebebidir. Maliyetiniz az olması makine sektöründe önemli bir detaydır. Alınan parçalar yurt dışı menşeili olduğu için fiyatları değişiklik göstermekle birlikte bu oranlar döviz hareketlerine bağlı olarak çok ya da az miktarda olabilmektedir. Ancak her bir ürün farklı olduğu için daha düşük maliyetli ürünler de bulmanız mümkün.

Torna tezgahları ve freze tezgahları arasında bir bap bulunur. İkisi de delme ve talaş kaldırma işlemi yapar. Ancak torna da işlenecek parça dönerken tezgah kesicileri ise daha sabittir. Freze de ise işlenecek parça sabit ancak tezgahın kesicileri parçaların üzerinde hareket eder.

Universal - Üniversal Torna Tezgahı

 

Universal Torna Tezgahı İşlevi

Universal torna, bütün işlemleri yapan çok amaçlı geliştirilen torna çeşitlerinden bir tanesidir. Vida açma, delik delme, yatay ve düşey talaş kaldırma işlemleri gibi geniş yelpazeye sahip çeşitleridir. Bu tezgahlar da dış çap, delik büyütme, değişik adımlı vidalar, diş açma gibi değişik tornalama işlemleri yapılır. Bu nedenle hemen hemen her alan da kullanımı yaygındır.

Üniversal tornalar, X ve Z eksen dijital okuyucu isteğe göre monte edilebilir. Sabit lünet ve hareketli lünet bulunur. Tam norton şanzıman ve debriyajlı şanzıman çeşidi bulunur. Standart aksesuarları arasında ise 3 ayaklı ayna, avadanlık, 4 ayaklı ayna, kovan, aydınlatma lambası, soğutma suyu donanımı gibi çeşitli aksesuarları bulunur.

Torna bölümleri arasında en çok referans alınan tezgah çeşididir. Sahip olduğu esnek kullanımdan dolayı birçok bölümü bu tezgah üzerinde görebilirsiniz. Gezer punta, araba, gövde ve fener mili gibi bölümlerden oluşur.

 

Masaüstü Tornası

Genellikle diş çarkları bulunmaz. Dönen bir ayna ve kalemden oluşur. Küçük hassas parçaları ayarlamak için kullanılır. Vida açma, elektronik alet parçalama işleminde tercih edilir.

 

Slovak Tos Torna

Slovak tos torna, Slovakya menşeili ürünlerdir. Torna tezgah yapısı oldukça çeşitli ebatlara sahiptir. Diğer dişli tezgahları göre Slovak tos torna daha fazla tercih edilir. Müşterilerden gelen talep doğrultusunda hangi torna çeşidini kullanmanız gerektiğini belirleyebilirsiniz. Torna çeşitlerinin her biri farklı ülkelerden gelir. Her birinin menşei farklıdır. Bu nedenle dayanıklılık süreçleri de farklıdır.

 

İran Tos Torna Özellikleri

İran tos torna çeşitleri arasında metrik çalışma sistemi, alt talaş teknesi, 325 mm flanş, dört yollu katerlik, soğutma haznesi, yağdanlık, hareketli punta, Aydınlatma lambası, sabitleme cıvataları sayılabilir. İran tos torna parçaları üniversal torna parçaları arasında yer alır.

Basit yapılı torna tezgahı olarak bilinen çin torna, sadece ayna ve kalem parçalarından oluşur. Mikro teknolojileri için de kullanımı uygundur.

Özel torna çeşitleri arasında birçok ürün sayılabilir. Özel torna çeşitleri çin torna, bulgar torna gibi çeşitlerden oluşur. Her bir ürün farklı ülkelerden ithal edilir. Kullanıcın istediği özelliklete göre sipariş verilir. Her bir ürünün kullanım alanı ve özelliği farklıdır. İhtiyacınız doğrultusunda ürünlerinizi sipariş etmeniz gerekir.

 

Universal Torna Tezgah Parçaları

Üniversal torna tezgahı parçaları arasında şunlar sıralanabilir; gövde, fener mili ve kutusu, ana mil, hareketli punta, talaş mili, araba, kalemlik, ayna gibi birçok parçalardan oluşur.

Torna çeşitleri büyük ve diğer tezgahların işlenmesinde zor olan parçaların yapılmasında kullanılır. Genellikle punta ve fener mili ayrı olur. Arabayı hareket ettirme de ayrı ayrı motorlar kullanılır.

Fener mili ve kutusu universal torna tezgahının sol tarafında sabit olarak kalır. Dişli çark ve dönen fener mili ile taşır. Fener mili, fener kutu kısmının uçlarında bulunan iki yatak üzerinde döner. Fener milinin ön kısmında çeşitli aynalar bulunur. Bir kısmına üçgen profili vida çekilir. Salgısız dönmesi sonucunda eksenin gövdesi paralel olur ve yataklar da ayarlanmış olur.

Hareketli punta, farklı uzunluklar da bulunan iş parçaları puntalar arasına bağlanır. Kızak yolları üzerine kaydırılır. Punta zarfı içinde bulunan yuvasına morse koniği ile eklenir.

Talaş mili, üzerinde uzun bir kama yuvası açılır. Kızaklar boyunca devam eden bir milden oluşur. Milin dönmesi ile kama yuvası sayesinde hareketin araba üzerinden tahrik tertibatı üzerine geçmesi sağlanır.

Tornada iş bağlama metodları arasında ayna ile bağlama, iki punta arası bağlama, ayna ile punta arası bağlama, malafa ile tornalama sayılabilir.

Ayna ile bağlama yöntemi çeşitli biçim ve boyutlar da meydana gelen iş parçaları aynaları ile merkezden kaçık olarak bağlanması mümkündür. İş bağlamadan önce aynanın dönüp dönmediği kontrol edilir. Dört ayaklı aynalar sayesinde bağlamada ayaklar anahtarla birlikte istenilen konuma da getirilir.

İki punta arası bağlama, uzun parçaları boyuna bir şekilde torna etmede ve iş parçaları üzerinden iki punta arasına sıkıştırması sonucu olur. Fener mili sabit bir puta kovanı ile ucuna yerleştirilir. İş parçasına açılmış olan deliklerle iki punta arasına alınır.

Ayna ile punta arası bağlama, uzun parçaların aynaya bağlanmasında ve işlenmesinde iş parçasının eğilmesini de engeller ve iş parçasının diğer ucu da punta ile desteklenmiş olur. İş parçası kalem ile birleştiğinde ısınıp uzar ve iş parçası da bu nedenle fazla sıkılmamış olur.

Malafa ile tornalama çeşidi ise bütün iş parçaları iki puntadan ibaret değildir. Bazı parçalar da malafa adı verilen çubuklar üzerine alınır ve torna edilir. Malafalar iki punta arasına bağlanabildikleri gibi aynalar ile puntalar arasına da bağlanır ve kullanılır. Dişliler ve delik parçalar, kasnak, rondela gibi iş parçaları ortasında bulunan deliklerle birlikte malafalara geçirilir ve toma edilir.