CNC Dik İşleme Merkezi, en uygun fiyat ve modellerini Akbal Makina güvencesiyle inceleyin. Hemen teklif almak için iletişime geçin.

CNC Dik İşleme Merkezi

Çeşitli iş parçalarının işlenmesi için tasarlanmış tezgahlara CNC işleme merkezi denilmektedir. CNC Dik İşleme Merkezi içinde genelde talaş kaldırma işlemi uygulanmaktadır. Aynı zamanda bu işlemin yanı sıra tezgahta, delme, delik büyütme, kılavuz çekme ve diş açma gibi işlemler de yapılmaktadır.  Bu tezgahın özelliği her türlü işlemin tek bağlamda yapılmasıdır.

 

CNC Dik İşleme Merkezi İle Neler Yapılır?

CNC merkezi ile kalıp imalatı yapılmaktadır. Aynı zamanda CNC dik işleme merkezi cnc kesmeye de yarar. Delik açma, işleme ve frezleme de yapılır. Cnc havuz boşaltmadan elle serbest çizilen form belirlenen formların işlenmesine kadar pek çok işlem bu merkez ile yapılır. Merkez ile yapılan işlemlerde bilgisayar programı aracılığı kullanılır. Mastertech CNC Dik İşleme Merkezlerinde standart olarak Mitsubishi M80 Kontrol ünitesi kullanılır. Bunun bazı sebepleri arasında arayüz kullanım kolaylığı, okuma hızı ve Mitsubishi kalitesi bulunmaktadır.

Bilgisayar teknolojisi merkezdeki tüm işlerin otomatik olarak yapılmasını sağlar. Otomatik kontrol yanında bu hassasiyet ile seri üretim de sağlar. Tezgahın çalışması, eksen hareketleri ya da takım değiştirilmesi gibi tüm işlemler merkezde bilgisayar kontrolü ile sağlanır.

Dik İşleme Merkezi Nerelerde Kullanılır?

Mastertech CNC Dik İşleme Merkezlerinin tamamında dördüncü eksen uygulaması yapılabilir. Bunun yanında Dikey işleme merkezi ile küçük ve derin delik açma işlemi de basit şekilde yapılmaktadır. Freze makineleri ile üç boyutlu CNC işleme yapılmaktadır. Böylece ortaya pürüzsüz yüzeyler çıkacaktır. Delme ve kılavuz çekme dışında yapılan CNC dik işleme merkezinde başka operasyonlarda başarı ile uygulanır.

Çapak alma, pah kesme işleminde de kullanılır. Elektrikte ve elektronikte kullanılan küçük parçalar için de bu merkez kullanılır. Geniş bir çalışma alanı bulunan dikey işleme merkezi temelde kesici mantığı ile çalışmaktadır. Bir bloktan yani iş parçasından bu sistem sayesinde parçalar çıkarır. İşlemin en güzel tarafı ise tamamen bilgisayar kontrolü ile sağlanmasıdır.

CNC Takım Tezgahı Çeşitleri

Yüksek kaliteli CNC dik işleme merkezi kullanmak isteyenler Tayvan işleme merkezi kullanmaktadır. Bu merkez pek çok makine arasında en iyi iş kalitesine sahiptir. Tayvan genel anlamda makine sektöründe lider olacak şekilde ilerleyen bir bölgedir. Üretim alanının tamamında teknoloji ile ilerleme kaydeden bölge dik işleme merkezinde de en modern aletleri üretmektedir.  Bu merkezin yenilikleri hiç bitmeden devam etmektedir.

Mastertech CNC Dik İşleme Merkezleri de Tayvan da ileri teknolojiyle üretilen ve sektörün üst segment makineleri arasında yerini almış makinelerdir.

Bazı markalar ile ortak geliştirilen merkezlerde verimli çalışmalar elde edilmektedir. Yeni nesil makinelerde ilk göze çarpan özellik y ekseni bulunmasıdır. Bu tezgahta günümüzde 8 eksen birden çalışabilir. Makine için bahsedilecek diğer avantaj ise ana iş milinde B ekseni yapabiliyor olmasıdır. Bu makinede delik ya da freze işlemleri daha kolay bir şekilde yapılır.

CNC işleme merkezi alanında kalitesini ispat eden Tayvan işleme merkezi, dikey işleme merkezi yanında köprü işleme merkezi olarak da karşımıza çıkar. Bir dünya markası haline dönüşen merkezlerde işlenecek parça boyundan işlenecek parça özelliğine kadar pek çok noktaya dikkat etmek gereklidir.  Sürtünmeli kızak parçalar ile sistem daha verimli şekilde çalışır.

 

1000’lik işleme Merkezi Almak isteyenler Nelere Dikkat Etmeli?

CNC Dik işleme merkezi alımında dikkat edilecek önemli özelliklerden biri makinenin ağırlığıdır. Makine ağırlığı iş hassasiyetine kadar birçok noktada etkilidir. Bu yüzden Mastertech CNC Dik İşleme Merkezlerinde döküm kalitesine çok dikkat edilmektedir. ATC kapasitesi 24’e kadar çıkmaktadır. Takım boyutu için alana göre seçim yapmak gerekmektedir. Hava basıncı yanında güç gereksinimi de alınırken dikkat edilecek özellikler arasında bulunmaktadır. Ayrıca İş mili devri Mastertech CNC Dik işleme merkezlerinde 12.000 RPM olarak standart hale gelmiştir.

Makine ölçüleri alana göre seçilecek diğer unsurlar arasında yer almaktadır. CNC dik işleme içinde değişik özelliklerde makineler bulunmaktadır. İş alanına göre makine tercihi yapılmaktadır. 1000’lik işleme merkezleri hemen hemen her iş alanında kullanılır. Bilgisayar ile bağlantılı şekilde çalışmalar gerçekleştirilir.

 

Mastertech CNC Dik İşleme Merkezi Modelleri Nelerdir?

Mastertech CNC Dik İşleme Merkezinin 4 ana modeli bulunmaktadır. Bunlar; MV-550VS, MV-800VS, MV-1160VS, MV-1370VS.

 

CNC Freze Nedir?

Günümüzde insan gücüne dayalı üretimi azaltmak adına değişik makineler üretilmiştir. CNC freze makinesi de bu makinelerden biridir. Freze tezgahı kendine özgü kapasite ile üretilmiştir. Freze takım tezgahında hafıza bulunmamaktadır. Bu bakımdan tezgahta yapılan bir işten sonra diğer bloğa geçmektedir. İş sırasında tezgahta yer alan kontrol ünitesi bir blokta yer alan tüm işleri okumaktadır.

Freze işlemlerinde zaman ayarı yapılmaktadır. Ayarlama, ölçü kontrolü ya da bağlam kalıp işlemleri bu makine ile yapılmaktadır. Manuel hareketler ile de istenen işlemler yapılabilir. Makine için kalifiye insan ihtiyacına gerek yoktur.  Sistemin en avantajlı yanlarından biri ucuza mal olmasıdır.  Depolama bakımından bu makine için daha az yere ihtiyaç duyulmaktadır.

 

CNC Dik İşleme Merkezi Bakımı

Her makine gibi CNC Dik İşleme Merkezi makineleri de belli aralıklar ile bakıma ihtiyaç duymaktadır. Tezgahta yer alan elektronik bakım devreleri için bu bakım gereklidir. Konvansiyonel tezgahlar ile kıyaslandığında bu makinelerde elektronik devreler çok daha fazladır. Elektronik sistemler ile yapılan çalışmalar titizlik istemektedir. Sistem gelişmiş özelliğe sahiptir. Sistemde yapılacak temizlik ve bakım çalışmaları ise kolay şekilde tamamlanır.

CNC makinelerinde bazen motora aşırı yükleme sonucunda ya da filtrelerin pis olmasından dolayı arızalar meydana gelebilir. Herhangi bir nedenden dolayı meydana gelen arıza için kontrol panelinde uyarı yapılmaktadır.  Operatör isteğine göre bu makinelere bakım yapılmaktadır. Tezgahta yer alan uyarıdan sonra hemen bakım yapılmalıdır. Aksi halde bu sıkıntı daha fazla büyüyecektir.

 

Temizlik Ve Bakımın Önemi

CNC Dik İşleme Merkezi sistemleri pahalı sistemlerdir. Bu bakımdan makine için yapılacak olan tüm çalışmalara özen göstermek gerekir. Makinenin kullanım alanından temizliğine kadar her faktör makinenin kullanımını etkiler. Sistem arıza yaptığı zaman, arıza tespiti ve arızanın giderilmesi zaman alacaktır. Bu durumun çözülmesi de ekstra maliyete neden olabilir.

Bu bakımdan maddi olarak daha büyük masraflardan kurtulmak adına düzenli bakım ve temizlik yapılmalıdır.  Toz, aşırı yağlanma, rutubet ve ısı gibi nedenlerden dolayı elemanlarda gevşemeler olabilir. Ayrıca titreşim gibi nedenlerden dolayı da bu sorunlar oluşur. Sorunların önüne geçmek adına sistem bakımı sağlanmalıdır.

 

CNC Dik (Dikey) İşleme Merkzlerinin Başlıca Kullanım Alanları Nelerdir?

 • Ağır parçaların frezelenmesi
 • Ağır parçaların delinmesi
 • Otomotiv parçalarının işlenmesi
 • 3D işleme
 • Hafif metallerin yüksek hızda işlenmesi
 • Paslanmaz çekilklerin işlenmesi
 • Karmaşık parçaların tek bağlamada işlenebilmesi (4-5 Eksen uygulamalar)
 • Delik büyütme
 • Kılavuz çekme
 • Diş Açma
 • Savunma ve Hava Sanayi
 • Plastik ve Metal Kalıpçılık