Kalıpçı Freze Tezgahı, en uygun fiyat ve modellerini Akbal Makina güvencesiyle inceleyin. Hemen teklif almak için iletişime geçin.

Kalıpçı Freze Tezgahı

Kalıpçı Freze, çoğu zaman doğrusal eksende ilerleme hareketi yaparak iş parçalarından talaş kaldırır.

 

Freze Tezgahı Nedir?

Freze tezgahlar 19. Yüzyıl son dönemlerinde talaşlı imalatta kullanılan kendi ekseni etrafında dönen kesici takım ile iş parçasından talaş kaldırma şeklinde şekil veren tezgahlardır. Yüzey işleme, azdırma, delme gibi şekiller yapan makinelerdir. Özellikle son yıllarda metal imalatlarında sıklıkla kullanılmaktadır. Yeni gelişmeler ve tasarımlar sayesinde bu tezgahlar bilgisayar ile programlanabilir halde de kullanılmaktadır. Bu şekilde de hızlı imalat ortaya çıkmaktadır. Freze tezgahlarının ağız kısmında bıçak doğrusal ilerleme ile çalışır. Talaş kaldırarak bu işlemi gerçekleştiren yapan tezgahlardır. Dişli çark açma, düz dairesel kesmeler yapma gibi özel kabiliyetleri vardır.

 

Freze Tezgah Çeşitleri

Freze tezgâh seri üretim için tasarlanan tezgahlardan biridir. Kullanım amacı ve özelliklerine göre 4 ayrı çeşit olarak üretilmiştir. Bu çeşitlerden kalıpçı freze tezgahı konusuna yukarıda değinmiştik. Diğer çeşitleri ise masaüstü tezgah, üniversal freze tezgah, CNC tezgah, kopya freze tezgahları, sütunlu freze tezgahları, dişli tezgahları ve yatay freze tezgahlarıdır. Çalışma şekilleri farklı olan bu çeşitler özünde insan gücünü en aza indirerek üretim yapılması amacı ile tasarlanmış tezgahlardır.

Ülkemizde kalıpçı freze tezgahı kategorisinde en çok tercih edilenler Tayvan menşeili kalıpçı freze tezgahlarıdır. Tayvan’da üretilen bu makine ile üretim açısından daha büyük kolaylıklar meydana getirilmiştir. Ülkede üretilen bu makine modelleri ülkenin dünyada adını bu şekilde duyurmasına neden olmuştur.

 

Üniversal Freze Tezgahı

Freze miline karşılık tablasının 45 derece sağa sola dönebilme özeliğine sahip tezgahtır. Sağa sola dönebilme özelliği ile helis kanalları el ile ilerleyebilir. İşlem yapmak otomatik ilerleme sağlayarak bu şekilde mümkündür. Ayrıca Punta, Divizör ce üniversal freze başlıklar gibi parçaları ile tezgah çok daha kullanışlı hale gelir. Çeşitli kanallar, delikler, bütün düzlem yüzeyler ve delik içerisinde işlem yapılması eğik yüzeylerde yatay ve düşey olarak işlemi tamamlamak yani frezelemek mümkündür.

 

Masa Üstü Freze Tezgahı

Mil ekseninin tezgah tablasına dik konumda olduğu tezgah türüdür. Freze dik parçalarda başlık açısı istenilen yöne döndürülerek yapılır. Herhangi bir açıya döndürülebilir. Fakat tablası sabit eksendir. Sağa sola döndürmek mümkün değildir. Kanal açma, düz ve dairesel olarak bölüntüler yapmak için kullanılır.

 

CNC Freze Tezgah

Veri işleme ve değerlendirme özelliğine sahip olan CNC tezgah en gelişmiş türdür. Tasarım hedeflerine uygun olarak tüm özellikleri kullanılmaktadır. Parça bir tezgaha bağlı olarak çalışır. Parçanın frekans kısımları pop hassas alıcı bir uç ile tezgaha bağlıdır. Tezgah bu şekilde işlenecek ham maddenin ölçülerini ve tezgahta konumunu algılamış olur. Parça işleme esnasında hazırlanmış program veri girme işlemi ile kontrol edilir. Üretimin hangi sıra ile hangi hızda ve be zaman yapılacağı gibi birçok ayrıntı programda belirtilir. Üretimin tamamı bu şekilde planlanır. CNC freze tezgahları aynı zamanda dik tezgahlar olarak da bilinmektedir. 3 eksenli, 5 eksenli ve 7 eksenli olmak üzere 3 ayrı türü mevcuttur. 3 eksen freze en çok kullanılan türdür. Sorunsuz çalışır şekilde satılan bu tezgahların 4 numara freze özellikli olanların aynı zamanda hareketli sistemleri de bulunmaktadır.

CNC aynı zamanda bilgisayarlı bir üretimdir. Bilgisayar programı ile çalışan bu tezgahlarda üretimin başlaması, durdurulması, kaldığı yerden devam ettirilmesi mümkündür. Tüm işlemler bu program tarafından yönetilir. Aynı zamanda yapılan üretim programı sisteme kayıt edilir. Bu kayıtın arından ise ihtiyaç durumunda tekrar aynı ayarlamalar ile aynı üretim gerçekleşir. Harf ve numara vermek olarak basit bir dille bilinen CNC tezgahlar insan gücünün en az kullanıldığı tezgah türüdür. Böylelikle üretim hızı da artar.

Yatay Freze Tezgah

Freze tezgahta mil tezgah tablasına paralel olarak konumlanmıştır. Yani yatay olarak durur. Bu nedenle de yatay freze tezgah denilmektedir. Manuel ya da otomatik olmak üzere enine ve boyuna hareket etme özelliği mevcuttur. Tabla konsol ile hareket esnasında açıya ayarlanmaz.

Mastertech Kalıpçı Freze Tezgahı

Mastertech freze üretim tezgahı modellerinden biridir. Tayvan’da üretilen bu makine rakiplerinin aksine birçok opsiyonel seçeneğe sahiptir. Bunlardan bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Aling Motorlu Mastertech Kalıpçı Freze
  • Servo Motorlu Mastertech Kalıpçı Freze
  • Servo Motorlu Göbekten Milli Kalıpçı Freze

Aynı zamanda bu modellere ek olarak her birinde kayış kasnak yerine invertörlü modeller de bulunmaktadır. Tezgahların her modeli yekpare gövde yapısına sahip olmakla birlikte Ø110 Pinol çapına sahiptir. Tüm kızaklar kutu kızaktır. Eksenlerde ise bilyalı mil kullanılmıtır. Tüm bunlara ek olarak otomatik yağlama yapabilmektedir.

Mastertech Kalıpçı freze tezgahları tamamen kaliteli üretim yapılabilmesi için dizayn edilmiştir. Üretiminde operatörün işlemi yaparken rahat hareket edebilmesi ve zamandan tasarruf edebilmesi için her türlü olanak düşünülmüştür.

Mastertech Kalıpçı Freze Tezgahlarını sektörde lider yapan en önemli özelliği ise işlem yapılırken sahip olduğu hassasiyettir. Ülkemizin birçok farklı noktasında hali hazırda çalışır durumda olan 500’den fazla freze bulunmaktadır.

Mastertech kategorilerinden biri olan servo motorlu freze, motoru özelliği nedeni ile bu şekilde adlandırılmıştır. Servo motor içerisinde mıknatıs taşıyan ve yüksek hassasiyet ile kontrol edilen motorlardır. Doğru akım veya alternatif akım ile çalışabilir. Servo motorlu freze son yıllarda az akım getirme şeklinde de üretilmiştir. Böylelikle akım sorunu ortadan kalkmıştır.

Göbekten milli freze mastertech frezenin kategorilerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Birçok özelliğine göre değişen tezgahlar birbirinden tamamen farklı olarak üretilir. Bu üretimlerde yapılacak imalat düşünülür ve ona göre hareket edilir. İmalatlar sırasında gelen taleplere göre makinelerde özellik değişimlerine gidilir.

İnvertörlü Freze

Freze tezgahlar arasında dönüştürücü tezgah olarak da invertörlü freze tezgahlar kullanılır. Ters elektriksel gücü dönüştürebilme özelliğine sahip olma özelliği ile tercih edilir. Güç elektronikleri devrede olarak çalışır. İnvertörlü freze gerilim pozitif akım iken bir yönde, negatif akım iken de ters yönde akım gerçekleştirir.

 

Freze Tezgah Fiyatları

Freze tezgahlar insan gücünü en aza indirerek seri üretim için tasarlanmıştır. Bu nedenle de birçok üretici tarafından tercih edilir. Yeni işler alan yeni alanlarda çalışacak imalatçılar için tasarımı ve kullanımı kolaylığı nedeni ile talep görür. Bu derece üretim kolaylığı sağlayan bir makine olması nedeni ile de fiyatı kısmı üreticiler için bir yatırım diye düşünülecek kadardır.

Fiyatı düştükçe özellikleri ve kullanım şeklide zorlaşacaktır. Bu nedenle de seri üretimde sorun yaşamadan en az iş gücü hedefinde bir imalatçının gerekli yatırımı yapması gereklidir. Tüm özellikleri ve kullanım ayrıntıları incelenerek freze tezgah satın alınması gerçekleştirilmelidir. Fiyat olarak yüksek olan bu cihazlara sahip olabilmek için 2. el olarak da satışlar yapılmaktadır. 2 el piyasası araştırılarak çok uygun fiyata düzgün çalışan freze tezgah bulmak mümkündür. Bu aşamada teknik konularda bilgi sahip olmak büyük avantajdır. Sistem açısından birçok farklı modeli bulunan bu tezgahlar farklı imalatlar için farklı modeller şeklinde üretilmiştir. Dikkat edilmesi gereken parça ve çalışma şeklinin iyi değerlendirilmesi gereklidir. Bunların hepsi göz önünde tutularak ikinci el bir makine alınabilir.