Dalma Erezyon Tezgahı (EDM), en uygun fiyat ve modellerini Akbal Makina güvencesiyle inceleyin. Hemen teklif almak için iletişime geçin.

Dalma Erezyon Tezgahı

Dalma Erezyon Tezgahı

İş alanı olarak kalıpçılıkta kullanılan Dalma Erezyon Tezgahı, kıvılcım atlama metodu ile çalışmaktadır. Bu metot ile makine noktasal erimelere neden olmaktadır. Elektro termal talaş kaldırma yöntemi de sistemde kullanılır. Sertlikten bağımsız olarak sistem tüm malzemelerde kullanılır. Genelde sert metallerde ve imalatı zor olan malzemelerde kullanılır. Alıştırma ve geçme maddelerinde de yine bu sistem kullanılır.

Erezyon sistemi iki yolla çalışmaktadır. Bunlardan biri dalma erezyon sitemidir. Bu yöntem ile belirli şekilde bulunan parçalarda işlem yapılmaktadır. Parçada elektrod şekli formunda çukur oluşmaktadır. Sistemde talaş kaldırma işleminin tam anlamıyla yapılması için bazı şartların oluşması gerekir. İş parçası ile aşındırma işleminde kullanılan elektrot arasında bir bağıntı bulunması gereklidir. Güç kaynağının da sistem içinde sürekli elektrik akımı üretmesi gereken şartlar arasında yer alır.

İş parçasını kaplayan elektrik sıvı pompası yardımı sayesinde süreklilik sağlanmalıdır. Dalma erezyon tezgahı sisteminde etkili talaş kaldırma için başka şartlar da bulunmaktadır. İşlem için iş parçası ile elektrod arasındaki boşluğun sabit tutulması gereklidir. Bu nedenden dolayı iş parçası ve elektrod hiçbir zaman temas halinde değildir. Voltaja bağlı olarak bu ikili arasındaki boşluk istenilen şekilde ayarlanır. Genelde tavsiye edilen aralık 0,050 mm kadardır.

 

Bünyemizdeki Dalma Erezyonlar

Akbal Makina bünyesinde dalma erezyonlar kategorisinde birçok farklı model ve seçenekler bulunmaktadır. Mastertech markamız adı altında getirdiğimiz dalma erezyonlarda CNC ve ZNC modelleri Tayvan da üretilmektedir. Mastertech dalma erezyon tezgahlarımız her geçen gün artan referans sayısı kalitesini kanıtlar niteliktedir. Ayrıca bünyemizde Tayvan’ın kalitesini kanıtlamış erezyon markası BEST dalma erezyon tezgahlarının PNC modelleri de her zaman stoklarımızdadır. Dalma erezyonda uygun fiyat ve yüksek kalite arayanlar için ise müşterilerimiz için tasarlayıp getirdiğimiz STROK dalma erezyonlar çeşitli ölçülerdeki seçenekleriyle ZNC kategorisinde bulunmaktadır.

Erezyon Tezgahı İşlevleri

Erezyon sistemi ile kesme yapılmaktadır. Bu işlem için pirinç veya bakır telden yapılmış elektrolit gerekmektedir. Parça, makara ve kızaklara bağlı hareket etmektedir. 0,01 ile 0, 35 mm çaplar arasında bulunmaktadır. Erezyon tezgahı, içinde genelde tuzu alınmış su elektrolit olarak kullanılmaktadır. Tezgahta çok çeşitli iç ve dış şekiller imal edilmektedir. Tezgah tablası nümerik olarak kumanda edilmiştir. Tel elektrotlar yan taraflara hareket ederek kullanılır.

Erezyonlama işleminde aynı frezlemede olduğu gibi telin izleyeceği yol iç ve dış şekil çevreleri ile düzenlenir. Kullanılan metot ile bir kalıbın kılavuz plakası imal edilmektedir. Kesici plaka ve ait olduğu üst kalıp da aynı program ile imal edilmektedir. Derin çekme kalıplar elektro erezyon kalıbında dalma işlemi ile yapılır. Dövme kalıplar, basınçlı ve püskürtmeli döküm kalıpları, kesici takımlar için oymalar ve çukurluklar da bu sistem ile sağlanır.  Burada takım elektrodları iş parçası şeklinin karşı parçası olarak görülmektedir.

 

Nümerik Kontrollü Dalma Erezyonlar

Erezyon tezgahı nümerik kontrol ile eksen doğrultusunda hareket etmektedir. Elektrotlar yanal ve eksenel hareketler ile çevrilmektedir. Bu çevrilme ile basit elektrod parçaları ile çeşitli iş parçaları üretilmektedir. Kontrol sağlanırken bilgisayar destekli yardım alınmaktadır.

 

Dalma Erezyon Tezgahı Tarihi

Dalma erezyon makinelerinin tarihi 1943 yılına kadar dayanmaktadır. Bu yıllarda Rus araştırmacılar kıvılcım atlamasını keşfetmiştir. Metallerin bu atlama ile birbirini aşındırdıklarını fark eden araştırmacılar sistemi iş alanlarında kullanmaya başlamıştır. İş parçası yüzeyine kıvılcım atlama metodu uygulanır. Bu işlemde noktasal olarak erime ve buharlaşma olmaktadır. İşlemde bir miktar talaş koparılmaktadır. Bu esnada mekanik kesme kuvveti uygulanmamaktadır. Elektrik ileten tüm metaller bu işleme girmektedir.

1960 yıllarında elektronik kontrol sistemleri gelişmeye başlamıştır.  Bu sistem sonraki dönemlerde hassas talaş kaldırma ve güvenilir talaş kaldırma olarak kabul edilir. Son aşama ise bu günkü elektro erezyon tezgahları üretilmiştir. Bu aşamada sistemin pek çok türü de ortaya çıkmıştır. PNC erezyon bu türlerden sadece birisidir. Sistemde CNC erezyon, ZNC erezyon ve EDM erezyon gibi çeşitler de bulunmaktadır.

 

Dalma Erezyon Tezgahları Çeşitleri

PNC erezyon makineleri dalma erezyon tezgahları içinde pek çok işleve sahiptir. Bu makineler için belirli boyutlar ve aralıklar bulunmaktadır. İş alanına göre bu tezgah seçilebilir. PNC erezyon makineleri yanında ZNC erezyon tezgahları da fazlaca tercih edilmektedir. Bu iki tür makine birbirine yakınlık göstermektedir.

ZNC  erezyon makineleri için genel tablo boyu ölçüsü 700 çarpı 360 şeklindedir. Sistemde X, Y, Z hareketleri bulunmaktadır. Sistemin elektrot aralığı ise 120 kg kadardır. Ayrıca ZNC erezyon tezgahında iş parça ağırlığı 600 kg olarak belirlenmiştir. Maksimum parça bağlama sınırları 950 x 580x 450 mm gibi olabilir. Sistemde farklılıklar da bulunabilir. Yağ tankı, bakır aşındırma oranı, makine ağırlığı ve toplam güç gibi özellikler de ZNC erezyon tezgahı için önemlidir.

 

Dalma Erezyon Tezgah Özellikleri

Dalma erezyon tezgahlarından biri de CNC erezyon tezgahlarıdır. Bu makinelerde X eksen hareketi 400 mm civarında yapılabilir. Aynı şekilde Y eksen hareketi ise 300 mm civarındadır. Z eksen hareketi 350 mm ile 185 mm arasında değişiklik gösterebilir. CNC erezyon tezgahı U eksen hareketi de yapabilir. Bu hareket 250 mm ölçülerindedir.  İş tablası için 650x 400 standart ölçüler arasında bulunmaktadır. Maksimum iş ağırlığı 1100 kg olarak belirlenmiştir.

Makinede maksimum elektrot ağırlığı ise 130 kg civarındadır. Makine net ağırlığı boyutlara göre değişse de genel olarak 1900 kg civarındadır. CNC makine türlerinde yağ seviyesi,  filtre, kağıt filtresi ve kapasite gibi özellikler bulunmaktadır. Tüm bu özellikler için belirli kapasite aralıkları bulunmaktadır. CNC erezyon makineleri üreticiler tarafından aralıklara göre imal edilmektedir. Tüketiciler ise iş alanına göre aralık belirlemektedir.

 

EDM Nedir, Nerelerde Kullanılır?

Elektro erezyon işlemi olan EDM, pek çok iş alanında kullanılır. Elektrik iletkenliği olan tüm metallerde EDM ile işlem yapılmaktadır. Kökeni 1940 yıllarına dayanan bu sistem tüm sertlikteki malzemelerde kullanılmaktadır. İşlem elektrot diye adlandırılan tel ve bakır malzeme ile uygulanır. Graft şeklinde bulunan bu malzeme ile iş parçasına elektriksel dokunuşlar yapılmaktadır. Bu dokunuş sonrasında ortaya çıkan kıvılcım, kısa zamanda uygulamayı gerçekleştirir. EDM ile noktasal alanda erime ve buharlaşma gerçekleşmektedir.

Uygulama esnasında bölgede herhangi bir kuvvet uygulanmaz. EDM işlemi gerçekleştirilirken kıvılcım atlaması gerçekleşir. Elektriksel boşalma olarak da bilinen kıvılcım atlaması ile elektrotermal talaş kaldırma işlemine elektro erezyon adı verilmektedir.  Elektro erezyon işlemi tel erezyon, dalma erezyon, hızlı erezyon şeklinde gerçekleşebilir. Tüm bu tezgahların ana prensibi EDM ile oluşmuştur. Gün geçtikçe imalat ve kalıpçılıkta sistem daha azla kullanılmaktadır.

Tel erezyon işlemi de EDM prensibinde çalışan bir tezgahtır. İşlem mikroskop altında izlendiğinde telin iş parçasına asla temas etmediği görülmektedir. İşlemde herhangi bir temas halinde short yani Contact meydana gelecektir. Bu da kesme işleminin devam etmemesine neden olacaktır. Çanaksız parça işlemede bu yöntem ile yapılabilir.

 

Tayvan Erezyon Makineleri

Günümüzde dalma erezyon tezgahlarında üstün kaliteye ulaşanlar arasında Tayvan erezyon makineleri de bulunmaktadır. Panosu ayrı olan modeller ve gövdede olan modelleri birbirlerinden ayıran önemli özelliklerindendir. Ürünün en önemli parçalarından biri de filtrelerdir. Bu üründe yer alan gazın filtrelenmesi için kullanılmaktadır. Tayvan menşeli tel erezyon da ülkemizde çokça kullanılan makineler arasında yer almaktadır.

Kullanılmış olarak da dalma erezyon makinesi satın alınabilir. Makinenin rutin bakımları yapıldığında kullanılmış olması olumsuz bir etki yaratmaz. Makinelerde Windows tabanlı kontrol ünitesi bulunmaktadır. Ayrıca tel sarma bobini de bu makinelerde yer alan önemli özellikler arasında bulunmaktadır. Kullanılmış olarak alınan makinelerin temizliğine dikkat etmek gerekir. Uzun yıllar boyunca sıfır ya da kullanılmış dayvan erezyon makinesi çalışacaktır.